top of page

СПЕЦПРОЄКТ

ОВДП, депозит і корпоративні облігації

як купити та де можна заробити більше

Автор – Олексій Писарев, журналіст «Мінфіну»

В українців з’явився новий інвестиційний інструмент — корпоративні облігації NovaPay. Фінансова компанія, яка входить до групи NOVA (Нова пошта), стала першою, хто під час війни випустив облігації. Та ще й додала можливість купити їх у власному мобільному застосунку. Тому я вирішив детальніше ознайомитись із цими паперами, дізнатись про їхні переваги, недоліки, а також порівняти із депозитами та ОВДП.

  • NovaPay — це небанківська фінансова компанія, яка входить до групи NOVA (Нова пошта). Загалом до групи входить шість компаній: «Нова пошта» в Україні, яка доставляє вантажі по всій країні, Nova Post Europe — доставляє між Україною та ЄС, Nova Global надає транскордонні послуги, IT-компанія Nova Digital та авіакомпанія Supernova Airlines для вантажних авіаперевезень.

     

    Якщо бути більш точним, то NovaPay — фінансовий партнер Нової пошти вже 12 років. Наприклад, завдяки компанії ми можемо користуватися післяплатою, сейф-сервісом, автосписанням, оформлювати посилку в кредит.

     

    Водночас у відділеннях Нової пошти доступні платежі та перекази (зокрема, міжнародні — Western Union, Ria), оплата комунальних послуг та поповнення мобільних рахунків. Клієнти можуть знімати готівку та поповнювати картку. Бізнес може здавати торгову виручку в найближчому відділенні Нової пошти і отримувати післяплату на рахунок, підключити інтернет-еквайринг від NovaPay тощо.

     

    У 2023 році NovaPay стала першою і єдиною небанківською фінансовою установою, яка отримала розширену ліцензію НБУ. Тому вже наприкінці минулого року компанія презентувала власну платіжну картку та мобільний застосунок, у якому доступні усі звичні операції з грошима, 20% вигоди на послуги Нової пошти  з доставки та післяплати, а також купівля власних облігацій.

     

    Також NovaPay* розвиває споживче кредитування. Наразі ключовий його напрям — «Посилка в кредит» для населення, яку можна оформити прямо у відділенні за 5 хвилин. У планах запустити й інші кредитні продукти, наприклад, для бізнесу.

     

    Наразі фінансові компанії можуть надавати низку послуг, які традиційно вважалися банківськими. Водночас, для них залишається вагоме обмеження — заборона відкривати депозити. Саме тому NovaPay і залучає кошти через випуск облігацій. Передбачається, що завдяки ним компанія фінансуватиме свої кредитні програми.

  • Минулого року NovaPay* стала першою компанією на українському ринку капіталу, яка випустила корпоративні облігації з публічною пропозицією після повномасштабного вторгнення.

     

    За рік компанія випустила три серії облігацій. Серія «А» — для приватних інвесторів, «В» — для приватних інвесторів з публічною пропозицією. Тобто їх купують фізичні та юридичні особи. Серія «С» — для інституційних інвесторів.

     

    Загальний обсяг випуску кожної серії становить 100 млн грн. На поточний момент інвестори вже придбали цих паперів на 200 млн грн.

     

    NovaPay зареєструвала ще три серії облігацій — «D», «E» і «F» — по 100 млн грн кожна. Після цього загалом облігацій буде на 600 млн грн.

     

    Завдяки використанню коштів від розміщення облігацій NovaPay планує збільшити кредитний портфель.

     

    У другій половині лютого NovaPay додала можливість придбання облігацій у свій застосунок. Цей спосіб залучення інвесторів уже продемонстрував ефективність — з того часу продажі цінних паперів зросли й кількість облігаціонерів уже сягнула 500.

Отже, я вирішив порівняти їхні папери з двома іншими популярними серед українців інвестиційними інструментами: банківським депозитом та ОВДП. Зіставлятиму їх за 6 критеріями.

1. Зручність придбання

Депозити

Більшість великих банків пропонують відкрити депозит дистанційно — через свій мобільний застосунок або сайт. Зазвичай клієнти відкривають депозит у тому банку, в якому вже мають рахунок, а тому можуть просто переказати кошти з картки на депозит. Якщо рахунку немає, відкрити його можна завдяки верифікації клієнта через Дію, яку запровадило чимало банків. Водночас деякі установи все ще вимагають особистого візиту клієнта у відділення для підтвердження особи.

ОВДП

Державні облігації теж можна придбати через застосунки. Зокрема, найпростіший спосіб їх купити — в Дії. Також вони представлені у застосунках низки банків та фінансових компаній: monobank, Sense Bank, ICU, БТС Брокер тощо. Процес придбання паперів займає кілька хвилин.

Облігації NovaPay

Ці корпоративні облігації можна придбати в застосунку NovaPay. Встановивши його на смартфон, треба пройти верифікацію через Дію. Далі процес придбання облігацій відбувається в кілька кліків: потрібно обрати термін, суму інвестицій та підтвердити операцію. Мінімальна сума інвестицій 1 тис. грн — стільки коштує одна облігація. Максимальна — 5 млн грн. Якщо не маєте Дії, облігації можна придбати з допомогою спеціалістів з продажу NovaPay.

2. Гарантії

3. Дохідність

Депозити

В останні пів року разом зі зниженням ключової ставки НБУ знижуються і ставки за депозитами. Середня дохідність за банківськими вкладами на рік становить 13,3%, а найщедріші банки зараз готові платити 17% на рік. Ставки за короткостроковими депозитами на 3 місяці дещо нижчі, в середньому — 13,1%.

ОВДП

Ставки за ОВДП останнім часом так само йдуть донизу. Середня дохідність за державними паперами, до погашення яких залишається близько 12-18 місяців, становить 17-18% залежно від продавця. ОВДП, до погашення яких залишилося близько півтора місяця, можна придбати з дохідністю 15%.

Облігації NovaPay

Дохідність за облігаціями залежить від терміну покупки. Якщо купувати папери на строк 1, 2 або 3 місяці — дохідність становитиме 16% річних; 6 місяців — 17% річних; 12 місяців — 18%.

4. Податки

Депозити

Дохід, отриманий із депозитів, оподатковується за такою ставкою: 18% — податок на доходи фізичних осіб (ПДФО) плюс 1,5% — військовий збір. Таким чином, після сплати податків реальна дохідність депозитів знижується майже на одну п'яту. І якщо в середньому банки нараховують за річними вкладами 13,3%, то дохідність, яку клієнти отримують «на руки», становить 10,7%. Доходи за депозитами пересічним українцям не варто відображати в податковій декларації.

ОВДП

Дохідність від державних облігацій не оподатковується. Якщо ви володієте тільки ОВДП, то спеціально подавати декларацію не треба. Але якщо у вас є інвестиційний дохід за іншими інструментами, то в декларації варто відобразити й ОВДП.

Облігації NovaPay

Відсоткові виплати за корпоративними облігаціями оподатковуються за тими ж ставками, що й доходи від депозитів: 18% — ПДФО і 1,5% — військовий збір. Тому за ставки цінних паперів у 18% реальна дохідність становитиме близько 14,5% річних. Але додатково сплачувати нічого не потрібно — податки сплатить брокер, який адмініструє випуски облігацій NovaPay. Як і за будь-яким іншим інструментом, дохід за облігаціями має бути задекларований.

5. Комісії

Депозити

Банки не беруть комісії за розміщення депозитів або їх повернення. Водночас деякі картки передбачають комісії за поповнення чи зняття коштів. Такі комісії зазвичай становлять від 0,5% до 1%. Перш ніж обирати картку, на яку клієнт бажає отримати кошти з депозиту, варто перевірити тарифи банку.

ОВДП

Комісії залежать від брокера, який продає облігації. Більшість брокерів скасували комісії за операціями з ОВДП. Зокрема, комісії відсутні, якщо їх купувати в застосунку Дія, а також у низці банків, серед них Sense та monobank. Водночас деякі банки залишили комісію за відкриття та обслуговування рахунку в цінних паперах і операції з придбання облігацій. Серед таких банків, зокрема, Приватбанк, Таскомбанк та Кредобанк.

Облігації NovaPay

Придбання облігацій відбувається без жодних комісій. Так само вони не передбачені за відкриття та обслуговування рахунку в цінних паперах чи отримання виплат за облігаціями.

6. Дострокове отримання коштів

Депозити

Строкові депозити не передбачають можливості забрати кошти до завершення строку дії. У банків є також депозити до запитання, за якими гроші можна забрати в будь-який час, а також депозити з можливістю дострокового закриття, але ставки за ними істотно нижчі.

ОВДП

Державні облігації торгуються на вторинному ринку, тому інвестори можуть продати їх до завершення строку погашення. Водночас достроковий продаж може призвести до збитків інвестора, оскільки зазвичай відбувається дешевше ціни їх придбання. Крім цього, значна частина банків, які пропонують ОВДП, не передбачають можливість їх дострокового продажу. Тому це питання варто окремо уточнювати перед придбанням.

Облігації NovaPay

Ще на етапі купівлі клієнт сам обирає строк зворотного викупу: купити облігації можна і на місяць, і на рік.

Мої висновки

Депозити

Повернення депозитів фізичних осіб під час воєнного стану та протягом трьох місяців після його скасування чи припинення у повному обсязі гарантує Фонд гарантування вкладів. Надалі, у разі неплатоспроможності банку, держава гарантує повернення суми до 600 тис. грн.

ОВДП

Повернення коштів за цими облігаціями гарантує безпосередньо держава. Але бувають випадки, коли держава не виконує свої зобовʼязання перед громадянами та вкладниками. Тому важливо враховувати, що міжнародні агенції доволі низько оцінюють кредитний рейтинг України. У березні Standard & Poor’s визначило його в національній валюті як «ССС+/C». Також наприкінці минулого року Fitch підтвердило довгостроковий суверенний рейтинг України в іноземній та національній валютах на рівні «СС/ССС-». Ці показники в обох компаніях означають клас істотних ризиків.

Облігації NovaPay

Виплату за будь-якими корпоративними облігаціями гарантує лише компанія, яка їх випускає. Органи регулювання стежать за фінансовим станом компаній, але самостійно не гарантують виплати.

 

На вимогу регулятора такі цінні папери повинні мати кредитний рейтинг. За оцінками рейтингового агентства «Стандарт-Рейтинг», емітент облігацій «НоваПей Кредит» та його цінні папери мають кредитний рейтинг uaАА. Як пояснюють в агентстві, такий рейтинг характеризується «дуже високою кредитоспроможністю порівняно з іншими українськими борговими інструментами».

 

Гарантіями виплат за облігаціями NovaPay є також дохідність, масштабність компанії та показники її діяльності. Наприклад, у NovaPay за минулий рік кількість транзакцій збільшилася на 31%, до 354 млн операцій. Офлайн-послуги доступні у 3500 відділеннях Нової пошти. За даними Опендатаботу, компанія мала 3,22 млрд грн чистого прибутку за підсумками 2023 року.

Облігації NovaPay — новий і цікавий для інвесторів інструмент. За зручністю купівлі вони перебувають на одному рівні з ОВДП та відкриттям депозитів. Також привертають увагу завдяки відсутності комісій.

 

За дохідністю ці облігації істотно випереджають депозити, але поступаються ОВДП, які виграють завдяки відсутності оподаткування.

 

Цінні папери NovaPay можуть бути цікаві тим, хто звик до банківських вкладів, але хоче спробувати більш дохідний і водночас простий та зрозумілий інструмент. Ті ж, хто вже інвестує в ОВДП, можуть розглянути корпоративні облігації як інструмент диверсифікації, з огляду на високий кредитний рейтинг емітента й надійність NovaPay.

*ТОВ “НоваПей Кредит”

bottom of page