СПЕЦПРОЄКТ
Як зручно купити облігації NovaPay, та скільки на них можна заробити
Корпоративні облігації — один із найпопулярніших способів інвестицій у всьому світі. Їх випускають провідні компанії світу на кшталт Apple, Coca-Cola, Amazon тощо. В Україні NovaPay* стала першою приватною компанією, яка у воєнний час випустила корпоративні облігації з публічною пропозицією. Тобто придбати їх можуть приватні інвестори. Як саме це зробити, чи складна процедура і головне — скільки можна заробити, розбирався «Мінфін».
Що таке корпоративні облігації
Корпоративні облігації — це боргові цінні папери, які компанії випускають для фінансування своєї діяльності. Фактично це папери, які підтверджують, що інвестор дав компанії кошти в борг, а та, зі свого боку, зобов'язується повернути кошти й виплатити нараховані відсотки.
Компанії використовують цей інструмент, щоб залучати кошти на вигідніших умовах, аніж могли би взяти в кредит у банку. А інвестори зазвичай можуть розраховувати на дохідність, яка є вищою за дохідність банківських депозитів.
Популярні в Україні облігації — державні ОВДП. У цьому випадку Уряд бере в борг і зобов'язується виплатити відсотки. Корпоративні папери працюють так само, тільки позичальником є приватна компанія. Щоправда, таких випусків наразі небагато.
Як придбати облігації
Що таке NovaPay, і чому компанія випускає облігації
NovaPay — це небанківська фінансова компанія, що входить до групи NOVA (Нова пошта). Ця компанія відповідальна за фінансовий напрям роботи поштового оператора, зокрема оформлення посилок у кредит, післяплату, автосписання. Також вона займається грошовими переказами, надає всі види фінансових послуг у відділеннях тощо.
Минулого року NovaPay отримала розширену ліцензію НБУ, яка дозволила їй створити власний мобільний застосунок із низкою фінансових сервісів та можливістю відкриття рахунку і випуску до нього платіжної картки.
У 2023/2024 рр. компанія випустила вже шість серій облігацій загальним обсягом 600 млн грн. Інвестори встигли придбали їх на 230 млн грн. Кошти від цінних паперів ідуть на кредитування приватних клієнтів і підприємств.
Облігації NovaPay можна придбати через застосунок компанії, який встановлюється на смартфон із магазину додатків App Store (для iPhone) чи Google Play (для Android). Знайти застосунок можна за запитом NovaPay.
Після встановлення варто вказати свій номер телефону та пройти швидкий процес верифікації. Найпростіше це зробити за допомогою Дії, усього за кілька хвилин.
Чому «Мінфін» звернув увагу на облігації NovaPay
Корпоративні облігації можна розглядати як альтернативу депозитам та державним цінним паперам, а отже – як елемент диверсифікації інвестиційного портфелю. Гарантією повернення коштів NovaPay є те, що це одна з найбільших фінансових компаній країни зі стабільною та злагодженою роботою. До того ж, вона входить до групи ключового поштового оператора країни, який активно розвиває бізнес як усередині держави, так і на нових ринках.
Після цього вже можна користуватися всіма функціями застосунку. Моментально доступна віртуальна дебетова картка, яку можна приєднати до гаманця в смартфоні й розрахуватися нею в магазинах чи знімати готівку в банкоматах та у відділенні Нової пошти. Серед інших функцій застосунку – оформлення посилок у кредит. Також усі клієнти можуть упродовж місяця отримати до 6 посилок із вигодою 20% на доставку та комісію з післяплати.
Нас у цьому випадку цікавить придбання облігацій. Відповідна кнопка розміщена на головному екрані.
Натискаємо на кнопку «Купуй облігації NovaPay» і переходимо до відповідного розділу. Після цього бачимо, які цінні папери доступні, яка за ними дохідність, та скільки грошей буде виплачено.
Автор статті вирішив придбати одну облігацію із терміном погашення виплати 1 місяць.
Коли потрібний папір обрано, натискаємо на кнопку «Підтвердити заявку».
Далі сервіс готує документи, а вже за декілька секунд повідомляє, що можна підписати Договір із брокером та Заявку на купівлю облігацій. Зробити це можна за допомогою Дія.Підпису.
Після цього сервіс переадресовує нас у застосунок Дія. Тут варто пройти стандартну процедуру підпису документів — декілька разів кліпнути, усміхнутись в камеру смартфона. Все готово!
Тепер залишилося лише оплатити придбання паперів. Щоправда, зробити це можна лише з картки NovaPay.
Застосунок підтверджує, що операція пройшла успішно, та вказує, що заявка стане активною до кінця наступного дня. Тобто саме тоді в додатку відображатиметься облігація, яку ви придбали.
Зайшовши в застосунок наступного дня, ми справді бачимо, що цінний папір уже відображається серед придбаних активів.
Загалом вся процедура придбання, враховуючи встановлення застосунку, зайняла у автора приблизно 10 хв. Могло б бути швидше, якби не потрібно було витрачати час на скриншоти для підготовки статті. Якщо ж у клієнта вже є встановлений застосунок та кошти на картці NovaPay — можна вкластись і у 1-2 хвилини.
Облігації NovaPay привертають увагу як зручний інструмент для інвесторів та альтернатива банківським депозитам. Тим паче, що дохідність облігацій істотно перевищує середні ставки за вкладами у банках. Процедура придбання цінних паперів є справді простою та інтуїтивно зрозумілою, без жодних комісій. Оподаткування здійснюється за тими ж ставками, що й доходи від депозитів. Як і за будь-яким іншим інвестиційним інструментом, дохід за облігаціями потрібно декларувати.
*емітент облігацій – ТОВ «НоваПей Кредит»
За цінними паперами з виплатою через 1 місяць передбачено 14% річних, 2 місяці – 16%, а на 3, 6 та 12 місяців – 17%. Для порівняння: в українських банках середня ставка за вкладами на 3 місяці наразі становить 12,68% річних, а на рік — 12,88%. Водночас, інвестуючи в облігації NovaPay, варто враховувати два аспекти.
Перший – за ними не передбачено дострокового погашення чи можливості продажу на вторинному ринку. Тобто якщо інвестор купує папери на рік — саме стільки доведеться чекати до повернення коштів, подібно до строкових депозитів у банках.
Другий аспект – дохідність від корпоративних облігацій оподатковується за тією ж ставкою, що й за депозитами: 18% ПДФО та 1,5% військового збору. Таким чином, якщо за облігаціями на 12 місяців вказано, що прибуток при купівлі одного паперу до сплати податків становитиме 169,53 грн, то після оподаткування він становитиме приблизно 136,47 грн.