top of page
IC2_5597-800x800 (1).jpg

СПЕЦПРОЄКТ

Облігації NovaPay: скільки заробив «Мінфін» та чи складно отримати кошти

Наші журналісти діляться власним досвідом придбання цінних паперів

Кілька місяців тому «Мінфін» провів експеримент — наш журналіст придбав корпоративну облігацію NovaPay* у мобільному застосунку компанії. Тоді ми вирішили перевірити саму процедуру інвестицій: чи складна вона та чи можуть виникнути труднощі в процесі. Зараз ми готові підбити підсумки експерименту й розповісти про суми заробітку, строки виплат і як ми змогли розпорядитися коштами.

Що відомо про NovaPay

IC1_3472 (1).jpg

NovaPay — це небанківська фінансова компанія, яка входить до складу групи компаній NOVA (Нова пошта). Вже 12 років NovaPay – надійний фінансовий партнер Нової пошти. Також компанія надає низку інших фінансових послуг: відкриває дебетові картки, рахунки ФОПам, здійснює платежі та перекази коштів, надає розстрочку та інше. Якщо раніше NovaPay займалась переважно обслуговуванням поштового оператора, то зараз працює на значно ширшому ринку.

 

З 2023 року компанія випустила шість серій облігацій на загальну суму 600 млн грн. Кошти від їх розміщень вона спрямовує на розвиток бізнесу, а саме на кредитні програми.

Скільки людей купили облігації NovaPay

IC2_0846 (1) (1).jpg

Облігації NovaPay можуть купити дві категорії клієнтів. Як це часто буває з бондами, звісно, вони доступні інституційним інвесторам – пенсійним фондам, страховим компаніям тощо. Але також і широкому загалу клієнтів – звичайним українцям. Минулого року компанія першою серед небанків створила власний фінансовий застосунок, який, зокрема, став майданчиком для продажу цінних паперів фізичним особам.

 

Принцип інвестицій у корпоративні облігації приблизно такий самий, як і принцип розміщення депозитів чи купівлі ОВДП: людина позичає гроші компанії (чи державі у випадку ОВДП), а та, своєю чергою, зобов'язується повернути їх у визначений строк і виплатити відсотки.

 

Лише за перші чотири місяці продажу корпоративних облігацій NovaPay у застосунку приблизно 2 тисячі українців вклали в них кошти. У середньому вони інвестували 41 тис. грн, а максимальна сума покупки цінних паперів через додаток сягає 5 млн грн.

Чи складно купити облігації

Для початку журналіст «Мінфіну» встановив застосунок, що доступний у магазинах додатків App Store (для iPhone) та Google Play (для Android), а також пройшов швидку верифікацію за допомогою Дії.

Після реєстрації у застосунку потрібно натиснути на кнопку «Купуй облігації NovaPay» та перейти до відповідного розділу. У ньому можна обрати доступні для придбання цінні папери та вказати суму, яку плануєте інвестувати. Одразу ж можна переглянути всі умови інвестицій: які відсотки, який буде нараховано прибуток, коли відбудеться виплата*. У колеги були кошти на рахунку – він переказав їх з рахунку в іншому банку. Заодно і протестував швидкість двох типів зарахувань на NovaPay – платіж Р2P дійшов за лічені секунди, за IBAN – за 6 хвилин, як і зазвичай.

Копия СКРІН 1 (1).jpg
Копия СКРІН 5 (1).jpg

Якщо все влаштовує, слід натиснути кнопку «Підтвердити заявку». Після цього сервіс готує документи, і вже за кілька хвилин можна підписати Договір із брокером та Заявку на купівлю облігацій. Процедура відбувається за допомогою Дія.Підпису.

 

Останній етап — оплата обраних облігацій. Після неї придбані папери та строк їх погашення можна побачити безпосередньо в застосунку.

 

Вся процедура купівлі цінних паперів зайняла в журналіста лічені хвилини, навіть з урахуванням встановлення застосунку. Якщо ж інвестувати повторно, то все відбуватиметься ще швидше.

2024-05-20 13.35.51 (1).jpg

Що відбувається пiсля інвестиції

Для того, щоб отримати кошти після погашення облігацій, жодних дій робити не довелось. За бажанням у застосунку можна стежити, скільки часу залишилось до виплати. Це зручно, бо тут не лише вказано термін виплати, а і є спеціальна зелена смужка, яка «росте» з наближенням цієї дати. Водночас можна зі спокійною душею забути про інвестицію й не стежити за нею. Все одно виплата відбудеться саме в той термін, який був вказаний під час придбання облігації.

 

Саме так сталося і в нашому випадку. У визначену дату журналісту прийшло пуш-сповіщення в застосунку. У повідомленні йшлося про те, що виплата за облігацією здійснена, і кошти разом з нарахованими відсотками вже на рахунку NovaPay.

Нехай вас не дивує, що кошти переказала не безпосередньо NovaPay, а брокерська компанія «Універ Капітал». Саме вона відповідала за збереження цінних паперів. Адже на фондовому ринку працюють різні учасники й діють саме такі правила, встановлені регулятором – Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР). Так само, наприклад, не можна купити ОВДП безпосередньо в уряду — завжди є банк чи брокер-посередник. Та оскільки під час купівлі облігацій «Універ» не стягує жодних комісій, його участь незручностей не викликає.

photo_2024-07-31_15-56-00 (1).jpg

Також варто звернути увагу, що в повідомленні від брокера йдеться про стягнення податків з нарахованого прибутку — 18% ПДФО та 1,5% військового збору. Річ у тім, що доходи від корпоративних облігацій оподатковуються, як і будь-який інший прибуток. До слова, за тими ж умовами, що й відсотки, отримані від депозитів. Цей момент слід враховувати під час придбання паперів, щоб розуміти, яким буде фінальний заробіток.

 

Коли виплата за паперами проведена — гроші вже містяться на рахунку NovaPay, який підвʼязаний до картки NovaPay. А отже, ними можна вільно розпоряджатися. Якщо ви замовили пластикову картку, розрахунки нею відбуваються так само, як і звичайними банківськими. Якщо ж є лише віртуальна, її можна під'єднати до гаманця в смартфоні й у такий спосіб розраховуватись в магазинах або інтернеті. Також кошти можна легко переказати на рахунок у будь-якому банку, адже NovaPay не стягує жодних комісій за перекази до 50 тис. грн на місяць при Р2Р-переказах і взагалі не тарифікує перекази за IBAN.

Яка дохідність облігацій

IC1_3364 (1).jpg

Відтоді як журналіст «Мінфіну» інвестував в облігації NovaPay, їхня дохідність дещо знизилася. На момент купівлі за цінними паперами з виплатою через місяць можна було отримати 14% річних, а через 12 місяців — 17%.

 

Зараз дохідність наступна:

- папери з виплатою через 6 та 12 місяців – 16,5%;

- 3 місяці – 16%; 

- 2 місяці – 14%;

- 1 місяць – 13%.

 

Дохідність зменшується на тлі зниження облікової ставки НБУ. Так само через це знижуються відсотки за банківськими вкладами та ОВДП. Наприклад, середня річна ставка за банківськими вкладами наразі становить 12,3%, найщедріші банки готові платити 15%. Водночас, якщо НБУ й надалі знижуватиме облікову ставку, дохідність усіх інструментів також падатиме. За цих умов більш вигідними є довгострокові папери, що дають змогу зафіксувати ставку на рік, і вона залишатиметься сталою попри будь-які ринкові зміни.

*Емітентом облігацій є ТОВ «НоваПей Кредит». ТОВ «НоваПей Кредит» і ТОВ «НоваПей» працюють під брендом NovaPay.

* скрини з відсотковими ставками актуальні на дату купівлі облігації (травень 2024 року). Зараз діють інші умови купівлі цінних паперів. Ознайомитися з ними можна в застосунку NovaPay або на сайті.

bottom of page