top of page

СПЕЦПРОЄКТ

Як ефективно вести сімейний бюджет

5 практичних порад

couple-working-together-from-home-kitchen (4).webp

Фінансова стабільність — це не про високі доходи, а про вміння правильно розпоряджатися тим, що маєш. Сімейний бюджет — інструмент, який допомагає бачити картину витрат, уникати боргів, планувати великі покупки й накопичення. «Зарплата ще не прийшла, а гроші вже закінчились» — якщо ця  ситуація знайома, то поради щодо ведення сімейного бюджету, які ми підготували разом з Піреус Банк, вам точно будуть корисні.

Це друга частина спільного проєкту «Мінфіну» та Піреус Банк про фінансову грамотність для всієї родини. Перша присвячена навчанню дітей фінансовій грамотності.

1. Почніть з обліку витрат

couple-working-together-from-home-kitchen.webp

Першим кроком до фінансової стабільності є регулярний облік доходів і витрат. Це здається нудним заняттям, але на практиці виявляється надзвичайно ефективним. Без обліку ми не бачимо, на що справді витрачаємо гроші — і саме тут ховається головний резерв для економії.

Найчастіше серйозні витрати формуються не з великих покупок, а з дрібниць: щоденної кави, частих перекусів, імпульсивних онлайн-замовлень. Наприклад, чашка кави по 50 грн тричі на день — це понад 60 тисяч гривень на рік. А ще є кафе, транспорт, розваги, продукти, побут.

Почніть записувати всі витрати — і ви можете знайти несподівані джерела економії.

round blue.png

Приклад із кавою:
мінус 5000 гривень на місяць

Уявімо, що ви купуєте каву тричі на день у найближчому кафе — по 50 грн.

На перший погляд, це невелика витрата. Але ось проста калькуляція:

  • 3 чашки кави × 50 грн = 150 грн на день

  • 150 грн × 22 робочих дні = 3300 грн

  • Якщо додати 2 вихідних з кавою на ходу — це ще + 500-600 грн

  • Плюс супутні витрати: круасан, шоколадка — +1000 грн

Підсумок: понад 5000 грн щомісяця лише на каву.

Яке рішення?

Кавомашина вдома. Якщо купити її за 10 000 грн, наприклад, на виплат на 12 місяців, то нова модель споживання мала б такий вигляд:

  • щомісячна виплата по розстрочці — 820 грн

  • мелена кава — ~700 грн/міс

  • додаткові витрати — ~200 грн

Разом: близько 1720 грн/міс, тобто орієнтовна економія — 3300 грн на місяць, а після виплати кавомашини — 4100 грн щомісяця або 49 000 грн на рік. На цю приємну суму можна влаштувати собі відпустку або ж витратити її на інші цілі.

І все це — без жодної «економії на собі». Навпаки: кава вдома ще смачніша, і з’явився ритуал — брати термос із собою.

coffee-cup_1047462.png
round yellow.png
round yellow + green.png

Інші приклади

Їжа з доставкою

якщо замовляти обід у службі доставки щодня на суму 200 грн — це 4400 грн на місяць. Перехід на домашню їжу або хоча б приготування вечері з запасом — мінус 2000–3000 грн у витратах.

Сигарети

пачка по 90 грн щодня — 2700 грн/міс, 32 400 грн/рік. Бонус — здоровіші легені.

Але облік — це не лише про затягування пасків. Це ще й про те, як витрачати розумніше і… заробляти на витратах. Як саме?

Нині багато банківських карток пропонують кешбек — повернення частини витрачених коштів. Правильно підібрана картка дає змогу отримувати винагороду за звичні покупки: продукти, пальне, аптеки, комуналку. Деякі картки повертають відсоток у категоріях і дозволяють клієнту визначати їх самостійно.

А є ще комфортніші рішення: вам просто повертають відсоток від витраченої за карткою суми, без зайвих рухів з обранням категорій і плануванням витрат — якою саме карткою оплачувати ту чи іншу покупку.

Наприклад, WinCard від Піреус Банку повертає 2% кешбеку майже за всі покупки. Також ця картка дає змогу здійснювати платежі, зручно контролювати витрати через мобільний застосунок Winbank, оформлювати депозити.

 

Розраховуватись правильною карткою — набагато вигідніше, ніж робити це як доведеться: іноді готівкою, іноді першою карткою, що опинилась під рукою. Облік витрат дасть можливість зрозуміти, як заробляти, навіть витрачаючи гроші.

64edd510a37d2.png

Отже, облік допоможе побачити, скільки ви втрачали, розраховуючись готівкою чи невигідними картками. І скільки можете повертати щомісяця, просто змінивши звичку.

2. Ведіть облік у зручному форматі

Можна вести бюджет у блокноті, але краще — в електронній таблиці: Excel чи Google Sheets. Такий варіант дає змогу легко рахувати витрати за категоріями, будувати графіки, підраховувати залишок.

Ще простіше — використовувати мобільні застосунки для обліку фінансів або функціонал банківських додатків. До прикладу, у деяких застосунках можна автоматично бачити розбивку витрат за категоріями — щоправда, лише за картковими транзакціями.

couple-desk-working-together-from-home (1).webp

3. Контролюйте борги

couple-working-together-from-home-kitchen (3).webp

Кредит — не ворог бюджету, якщо користуватися ним відповідально. Але кожна позика — це зобов’язання, яке потрібно фіксувати в бюджеті так само, як витрати на продукти чи комунальні платежі.

Що варто враховувати:

  • Включайте щомісячні платежі за кредитами в графу «фіксовані витрати» свого бюджету.

  • Відзначайте кінцеві дати виплат.

  • Ставте нагадування про платежі — щоб не пропустити пільгові періоди за кредитками або не допустити прострочення.


І головне — не беріть кредитів більше, ніж дозволяє ваш реальний залишок після обов’язкових витрат.


Орієнтуйтеся на формулу:

Борги < (Доходи – Повсякденні витрати).

4. Не витрачайте одразу після зарплати

Поширена помилка — робити емоційні покупки одразу після надходження зарплати, коли здається, що грошей багато. Але часто це призводить до нестачі коштів уже за кілька днів.

Щоб цього уникнути:

  • Складайте бюджет ще до отримання коштів.

  • Визначайте ліміти на категорії витрат.

  • Окремо виділяйте суму для накопичень.


Коли ви бачите цілісну картину фінансів, набагато легше ухвалювати виважені рішення й уникати імпульсивних витрат.

couple-working-from-home-together-sofa (1).webp

5. Почніть накопичувати

couple-working-together-from-home-kitchen (1).webp

Накопичення — це фінансова подушка безпеки. Втрата роботи, несподівані витрати, форс-мажори — усе це легше пережити, маючи хоча б 2–3 місячних доходи про запас.

Як почати накопичувати:

  • Відкладайте хоча б 5–10% від кожного доходу.

  • Створіть окремий рахунок або депозит.

  • Накопичуйте регулярно, автоматично або вручну — головне не порушувати дисципліну.


Щоб робити це ефективно, оберіть інструмент для накопичень, який працює на вас. Наприклад, депозит «Європейський» від Піреус Банку — універсальний інструмент, що підійде як тим, хто може дозволити собі залишити кошти в банку на тривалий термін, за що банки пропонують найбільший відсоток, так і тим, кому гроші потрібні під рукою, але хто не хоче, щоб вони пасивно лежали вдома «під матрацом».

Мінімальний внесок по «Європейському» становить 10  000 грн, а строк розміщення — від 14 днів до 12 місяців, за що банк готовий платити від 3% до 15% річних. За цим вкладом клієнт може самостійно обрати спосіб виплати відсотків: щомісяця або в кінці року.

А якщо ви не готові одразу вкладати в строковий депозит, спробуйте Winbox — цифрову скарбничку від Піреус Банку. Це зручний інструмент для поступових накопичень: можна налаштувати автоматичне поповнення після кожної транзакції чи за графіком. Ідеально підходить для тих, хто хоче накопичувати без стресу.

64edd510a37d2.png
round blue + green.png

Підсумок

Фінансова грамотність — це навичка, яка з роками стає ціннішою.

Щоб навести лад у своїх фінансах, необов’язково бути аналітиком чи бухгалтером. Достатньо кількох простих дій:

  • вести облік витрат;

  • витрачати з розумом;

  • не ігнорувати борги;

  • планувати витрати заздалегідь;

  • створювати накопичення.

Інструменти, які надає Піреус Банк, значно спрощують цей процес. Банк активно розвиває онлайн-сервіси, інвестує в зручні цифрові продукти. Наприклад, за підсумками 2024 року, понад ХХ% клієнтів користувалися онлайн-банкінгом Winbank, а кількість активних платіжних карток зросла на ХХ%. Це свідчить про довіру й адаптивність банку до потреб сучасних клієнтів.

Фінансовий добробут — це шлях. І починається він з першого кроку: усвідомлення того, куди йдуть ваші гроші.

bottom of page